Test immunoenzymatyczny Przeciwciał IgG i IgM - SARS-CoV-2

Współpracujące z Firmą Genom, niemieckie Laboratorium Biovis’ Diagnostik, proponuje od kwietnia  badanie wykrywania przeciwciał IgM i IgG skierowanych przeciwko SARS-CoV-2 (COVID-19). Do analizy przeciwciał wykorzystywana jest metoda immunoenzymosorpcyjna.

 

„Szybkie Testy”

„Szybkie testy” wykonywane są metodą immunochromatograficzną opartą o zasady techniki bocznego przepływu (ang. lateral flow). Wykonanie szybkiego testu nie wymaga przeprowadzenia analizy w laboratorium, można go wykonać na miejscu, wynik jest dostępny w kilka minut. Paski papierowe w kasetach testowych są pokryte przeciwciałami - w celu identyfikacji białek wirusowych. Drugie przeciwciało, związane z nanocząstkami złota, zapewnia widoczną zmianę koloru, gdy obecne są antygeny. 

 

Testy Przeciwciał SARS-CoV-2 (COVID-19) proponowane przez Firmę Genom

Test immunoenzymatyczny opiera się również na reakcji antygen-przeciwciało. Pobrana krew jednak  nie jest badana na miejscu. Przeprowadzenie analizy wymaga stacjonarnego laboratorium oraz odpowiedniej walidacji wyniku takiego testu immunoenzymosorpcyjnego. Stosowany test posiada certyfikat IVD i CE. Za każdym razem przeprowadzane są również kontrole dodatnie i ujemne.

 

Test ten produkowany jest w USA i został już wykorzystany w badaniach klinicznych (*). W celu wprowadzenia i wykorzystania testu na terenie Niemiec dokonano jego walidacji na kilkuset próbkach pobranych od zdrowych osób oraz przy użyciu próbek surowic dodatnich i ujemnych. Wyniki zostały porównane z innym dostępnym testem immunoenzymatycznym. Test charakteryzował siębardzo wysoką zgodnością w wykrywaniu przeciwciał IgG skierowanych przeciwko SARS-CoV-2 w obydwu systemach analizy. Czułość w wykrywaniu przeciwciał IgG na SARS-CoV-2 wynosi 100%. Czułość dla przeciwciał IgM jest niższa przy zachowanej wysokiej swoistości.

 

Pandemia SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się na całym świecie. Znacznej części tych zakażeń towarzyszą jedynie niewielkie lub umiarkowane objawy, w związku z czym przypadki te zwykle nie są diagnozowane jako zakażenia COVID-19. Testy przeciwciał nie są odpowiednie do wykrywania tzw. świeżych infekcji, wymaga to zastosowania genetycznych metod analizy, jest to dziedzina PCR. Pozwalają jednak stwierdzić, czy badane osoby przeszły infekcję czy nie. Wykrycie przeciwciał przemawia za istniejącą odpornością, a tym samym niskim ryzykiem ponownego zachorowania. Jest to ważne zarówno teraz, jaki i w przyszłości dla wielu obszarów życia naszego społeczeństwa.

 

Przeciwciała IgM pojawiają się średnio ok. 5 dni po wystąpieniu objawów (IQR 3 - 6 dni). Przeciwciała IgA zachowują się podobnie. Natomiast przeciwciała IgG można wykryć znacznie później. Mediana po wystąpieniu objawów wynosi 14 dni (IQR 10 – 18 dni) – Rys. 1

 

Zestaw testowy, którego używamy do oznaczania przeciwciał IgG i IgM skierowanych przeciwko COVID-19 jest testem ELISA, który posiada certyfikat IVD i CE Kontrole dodatnie i ujemne są przeprowadzane w każdym cyklu badania.

 

(*) Guo Li et al. (2020) Profïling Early Humoral Response to Diagnose Novel Coronavirus Disease (COVID-l9). Clinical Infectious Diseases, ciaa310, https://doi.org/10.1093/cid/ciaa310

 

PARAMETRY BADANIA

Zakres badania:

  • Przeciwciała IgM skierowane przeciwko SARS-CoV-2,
  • Przeciwciała IgG skierowane przeciwko SARS-CoV-2.
     

Wykonanie analizy: Laboratorium Biovis’ Diagnostik (Niemcy)
Materiał do badania: kropla krwi (Blood Spot)
Czas oczekiwania na wynik: ok. 1 tygodnia

Termin wysyłki: INDYWIDUALNY


Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe

 

Genom Sp. z o.o. Sp.k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

NIP 8992764241

Regon 361062910

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek   9:00 - 16:00