Profil Dzienny Kortyzolu

Sytuacje stresowe występują z powodu braku równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a zdolnością do radzenia sobie, co jest postrzegane jako zagrożenie. Przyczyny stresu mogą być wywoływane przez pracę (stres w pracy, presja na osiągi oraz bycie pod presją terminów) oraz środowisko społeczne (strach egzystencjalny, problemy w związkach, presja i problemy w szkole). Również czynniki fizyczne, takie jak ból czy urazy mogą wywoływać stres. Nasz organizm posiada mechanizmy neuroendokrynne w celu radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Kortyzol jest najważniejszym hormonem stresu – wydzielany jest on przez nadnercza w przypadku psychicznego lub fizycznego stresu.

Kortyzol jest wytwarzany głównie w drugiej połowie nocy i jest dostępny rano między godziną 7 a 8. Podczas dnia poziom kortyzolu znacząco spada – wieczorem pozostaje tylko około 10% porannego kortyzolu.

Kortyzol jest odpowiedzialny za przystosowanie ciała do ciężkiego lub permanentnego stresu. Aktywuje on metabolizm i dostarcza energii, gdy jest to potrzebne. By to osiągnąć, kortyzol promuje dostarczanie cukru do krwi i lipidów, zmienia warunki reakcji psychicznych oraz w znacznym stopniu ingeruje w obronę immunologiczną.

Pod wpływem stresu, zmierzony poziom kortyzolu wzrasta. Oznaczane są wartości powyżej normy. W przypadku długotrwałych sytuacji stresowych, zapas kortyzolu jest coraz bardziej wyczerpywany aż w końcu wydzielanie kortyzolu jest niewystarczające. Może to prowadzić do syndromu wypalenia, przewlekłego wyczerpania wraz z złym samopoczuciem, które pojawia się gry poranna wartość kortyzolu (8:00) lub wszystkie trzy wartości są znacznie poniżej normy.

PARAMETRY BADANIA

Profil Dzienny Kortyzolu

Analiza zawiera ocenę funkcji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), bazując na pomiarach kortyzolu, przy użyciu pobranych odpowiednio w czasie. Badanie śliny jest łatwą, nieinwazyjną metodą pomiaru niezwiązanego, biologicznie aktywnego poziomu hormonu macierzystego. Raport oferuje łatwą do interpretacji grafikę, która przedstawia wyniki naturalnego rytmu dobowego.

Profil Dzienny Kortyzolu + DHEA

Dehydroepiandrosteron (DHEA) jest najliczniej krążącym hormonem steroidowym w organizmie. Jest wytwarzany i wydzielany w korze nadnerczy i może być wytwarzany w mózgu jako neurosteroid. DHEA można przekształcić w szlaku steroidogennym, tworząc androgeny i estrogeny. Stężenia DHEA osiągają szczyt w wieku około 25 lat, a następnie stale spadają w ciągu następnych dziesięcioleci. DHEA ma wiele działań neurobiologicznych, takich jak neuroprotekcja - blokowanie efektów neurotoksycznych i wspieranie neurogenezy. DHEA może również wpływać na apoptozę i syntezę katecholamin. Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne i może chronić przed działaniem neurotoksycznym kortykosteronu.

Materiał do badania: ślina
Czas oczekiwania na wynik: ok. 2 - 3 tygodnie
Wykonanie analizy: Laboratorium Biovis' Diagnostik (Niemcy)

Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej

 

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Przed rozpoczęciem zbiórki materiału:

24 godziny przed pobraniem próbki śliny

Nie należy spożywać alkoholu.

Należy unikać kontaktów seksualnych.

Należy wykluczyć z diety poszczególne produkty spożywcze, potencjalnie zawierające hormony lub mogące wpływać na produkcję hormonów: mięso, nabiał, soja, rośliny strączkowe, kiszonki, czekolada.

Unikaj palenia papierosów.

Unikaj stosowania balsamów do ciała.

Bezpośrednio przed wykonaniem badania

Bezpośrednio przed pobraniem próbki nie należy myć zębów lub próbkę można pobrać minimum 30 minut po umyciu zębów. Należy kilkukrotnie wypłukać usta wodą i dokładnie umyć ręce.

Problem z krwawiącymi zębami może zafałszować wynik. Jeżeli zauważysz, że próbka śliny ma jasnoróżowy kolor, należy powtórzyć pobranie próbki na drugi dzień po wcześniejszym dokładnym przepłukaniu pojemniczka na zebranie śliny.

Genom Sp. z o.o. Sp.k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

NIP 8992764241

Regon 361062910

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek -piątek 9.00 - 16.00