Badanie - Profil Dzienny Kortyzolu

Sytuacje stresowe występują z powodu braku równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a zdolnością do radzenia sobie, co jest postrzegane jako zagrożenie. Przyczyny stresu mogą być wywoływane przez pracę (stres w pracy, presja na osiągi oraz bycie pod presją terminów) oraz środowisko społeczne (strach egzystencjalny, problemy w związkach, presja i problemy w szkole). Również czynniki fizyczne, takie jak ból czy urazy mogą wywoływać stres. Nasz organizm posiada mechanizmy neuroendokrynne w celu radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Hormon wydzielany w stresie – kortyzol

Kortyzol to najważniejszy hormonem stresu – wydzielany jest on przez nadnercza w przypadku psychicznego lub fizycznego stresu.

Poziom kortyzolu – norma

Kortyzol jest wytwarzany głównie w drugiej połowie nocy i jest dostępny rano między godziną 7 a 8. Podczas dnia poziom kortyzolu znacząco spada – wieczorem pozostaje tylko około 10% porannego kortyzolu.

Hormony stresu są odpowiedzialne za przystosowanie ciała do ciężkiego lub permanentnego stresu. Kortyzol aktywuje metabolizm i dostarcza energii, gdy jest to potrzebne. By to osiągnąć, kortyzol promuje dostarczanie cukru do krwi i lipidów, zmienia warunki reakcji psychicznych oraz w znacznym stopniu ingeruje w obronę immunologiczną.

Kiedy badać kortyzol?

Pod wpływem stresu, zmierzony poziom kortyzolu wzrasta. Oznaczane są wartości powyżej normy. W przypadku długotrwałych sytuacji stresowych, zapas kortyzolu jest coraz bardziej wyczerpywany aż w końcu wydzielanie kortyzolu jest niewystarczające. Może to prowadzić do syndromu wypalenia, przewlekłego wyczerpania wraz z złym samopoczuciem, które pojawia się gry poranna wartość kortyzolu (8:00) lub wszystkie trzy wartości są znacznie poniżej normy.

Badanie na poziom kortyzolu zalecane jest w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie o zbyt dużej lub niedostatecznej produkcji tego hormonu. Badanie poziomu hormonu stresu może przyczynić się przy diagnostyce niedoczynności nadnerczy, problemów z przysadką mózgową lub innych nieprawidłowości oraz chorób.

PARAMETRY BADANIA

Profil Dzienny Kortyzolu

Badanie poziomu kortyzolu ze śliny zawiera ocenę funkcji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), bazując na pomiarach kortyzolu, przy użyciu pobranych odpowiednio w czasie. Kortyzol ze śliny jest łatwą, nieinwazyjną metodą pomiaru niezwiązanego, biologicznie aktywnego poziomu hormonu macierzystego. Raport oferuje łatwą do interpretacji grafikę, która przedstawia wyniki naturalnego rytmu dobowego.

Profil Dzienny Kortyzolu + DHEA

Dehydroepiandrosteron (DHEA) jest najliczniej krążącym hormonem steroidowym w organizmie. Jest wytwarzany i wydzielany w korze nadnerczy i może być wytwarzany w mózgu jako neurosteroid. DHEA można przekształcić w szlaku steroidogennym, tworząc androgeny i estrogeny. Stężenia DHEA, według badań, osiągają szczyt w wieku około 25 lat, a następnie stale spadają w ciągu następnych dziesięcioleci. DHEA ma wiele działań neurobiologicznych, takich jak neuroprotekcja - blokowanie efektów neurotoksycznych i wspieranie neurogenezy. DHEA może również wpływać na apoptozę i syntezę katecholamin. Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne i może chronić przed działaniem neurotoksycznym kortykosteronu.

 

Materiał do badania: ślina
Czas oczekiwania na wynik: ok. 2 - 3 tygodnie
Wykonanie analizy: Laboratorium Biovis' Diagnostik (Niemcy)


Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej
Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe

 

Genom Sp. z o.o. Sp.k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

NIP 8992764241

Regon 361062910

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek   9:00 - 16:00