Sytuacje stresowe występują z powodu braku równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a zdolnością do radzenia sobie, co jest postrzegane jako zagrożenie. Przyczyny stresu mogą być wywoływane przez pracę (stres w pracy, presja na osiągi oraz bycie pod presją terminów) oraz środowisko społeczne (strach egzystencjalny, problemy w związkach, presja i problemy w szkole). Również czynniki fizyczne, takie jak ból czy urazy mogą wywoływać stres. Nasz organizm posiada mechanizmy neuroendokrynne w celu radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Hormon wydzielany w stresie – kortyzol
Kortyzol to najważniejszy hormonem stresu – wydzielany jest on przez nadnercza w przypadku psychicznego lub fizycznego stresu.
Poziom kortyzolu – norma
Kortyzol jest wytwarzany głównie w drugiej połowie nocy i jest dostępny rano między godziną 7 a 8. Podczas dnia poziom kortyzolu znacząco spada – wieczorem pozostaje tylko około 10% porannego kortyzolu.
Hormony stresu są odpowiedzialne za przystosowanie ciała do ciężkiego lub permanentnego stresu. Kortyzol aktywuje metabolizm i dostarcza energii, gdy jest to potrzebne. By to osiągnąć, kortyzol promuje dostarczanie cukru do krwi i lipidów, zmienia warunki reakcji psychicznych oraz w znacznym stopniu ingeruje w obronę immunologiczną.
Kiedy badać kortyzol?
Pod wpływem stresu, zmierzony poziom kortyzolu wzrasta. Oznaczane są wartości powyżej normy. W przypadku długotrwałych sytuacji stresowych, zapas kortyzolu jest coraz bardziej wyczerpywany aż w końcu wydzielanie kortyzolu jest niewystarczające. Może to prowadzić do syndromu wypalenia, przewlekłego wyczerpania wraz z złym samopoczuciem, które pojawia się gry poranna wartość kortyzolu (8:00) lub wszystkie trzy wartości są znacznie poniżej normy.
Badanie na poziom kortyzolu zalecane jest w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie o zbyt dużej lub niedostatecznej produkcji tego hormonu. Badanie poziomu hormonu stresu może przyczynić się przy diagnostyce niedoczynności nadnerczy, problemów z przysadką mózgową lub innych nieprawidłowości oraz chorób.
PARAMETRY BADANIA
Profil Dzienny Kortyzolu
Badanie poziomu kortyzolu ze śliny zawiera ocenę funkcji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), bazując na pomiarach kortyzolu, przy użyciu pobranych odpowiednio w czasie. Kortyzol ze śliny jest łatwą, nieinwazyjną metodą pomiaru niezwiązanego, biologicznie aktywnego poziomu hormonu macierzystego. Raport oferuje łatwą do interpretacji grafikę, która przedstawia wyniki naturalnego rytmu dobowego.
Profil Dzienny Kortyzolu + DHEA
Dehydroepiandrosteron (DHEA) jest najliczniej krążącym hormonem steroidowym w organizmie. Jest wytwarzany i wydzielany w korze nadnerczy i może być wytwarzany w mózgu jako neurosteroid. DHEA można przekształcić w szlaku steroidogennym, tworząc androgeny i estrogeny. Stężenia DHEA, według badań, osiągają szczyt w wieku około 25 lat, a następnie stale spadają w ciągu następnych dziesięcioleci. DHEA ma wiele działań neurobiologicznych, takich jak neuroprotekcja - blokowanie efektów neurotoksycznych i wspieranie neurogenezy. DHEA może również wpływać na apoptozę i syntezę katecholamin. Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne i może chronić przed działaniem neurotoksycznym kortykosteronu.
Materiał do badania: ślina
Czas oczekiwania na wynik: ok. 2 - 3 tygodnie
Wykonanie analizy: Laboratorium Biovis' Diagnostik (Niemcy)
Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej
Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe