Nietolerancje Pokarmowe IgG-zależna

Nieprzyswajalność pokarmowa może być wywoływana przez różne czynniki. Poza klasycznym rodzajem alergii pokarmowej zależnej od przeciwciał IgE, a także nietolerancji cukrów prostych (laktozy, fruktozy), coraz większe znaczenie dla medycyny ma badanie nietolerancji IgG-zależnej. Test ma na celu wykazanie nie tyle alergii w klasycznym znaczeniu tego słowa, ale objawy przypominające alergię, powodowane wyrzutem histaminy po kontakcie z konkretnymi pokarmami. Objawy mogą ukazywać się kilka godzin, a nawet kilka dni po spożyciu alergenu, dlatego diagnoza jedynie na podstawie obserwacji objawów jest utrudniona i często trwa latami.

Koncepcja diagnostyczna polega na wykrywaniu możliwych przyczyn występujących alergii. Określenie żywności powodującej nietolerancję umożliwia wycofanie z jadłospisu konkretnych produktów spożywczych i rozpoczęcie terapii, polegającej na modyfikacji diety.

Przeciwciała IgG można podzielić na 4 podklasy. Podczas gdy podklasy IgG1, IgG2 i IgG3 dają informację o zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym, IgG4 informuje o reakcji związanej z alergenami. Frakcja IgG4 stanowi zwykle 3 - 5% wszystkich przeciwciał IgG, jednak w przypadku wystąpienia nietolerancji ich poziom może wzrosnąć do 50%. W przeciwieństwie do alergii IgE-zależnych, objawy alergii IgG4-zależnych pojawiają się z opóźnieniem – kilka godzin, a nawet kilka dni po kontakcie z alergenem.

Podwyższony poziom przeciwciał IgG zwykle jest związany ze zwiększoną przepuszczalnością jelitową (nieszczelną błoną śluzową jelit), przez którą przedostają się większe ilości alergenów. Powstałe przeciwciała, skierowane przeciw żywności, tworzą kompleksy z antygenami, które nie są możliwe do rozłożenia przez komórki układu immunologicznego (układ siateczkowy), co prowadzi do ich odkładania się w organach, a następnie do przewlekłego stanu zapalnego tych organów. Ponieważ przeciwciała IgG są odpowiedzialne za degranulację komórek tucznych, mogą być także odpowiedzialne za reakcje alergiczne typu wczesnego, czyli odpowiedzi w kilka minut po spożyciu żywności.

Nieokreślone dolegliwości skórne oraz żołądkowo-jelitowe są podstawą do podejrzewana alergii IgG-zależnych. Często są to również objawy takie jak zmęczenie, podatność na infekcje czy nadpobudliwość (w przypadku dzieci), nadciśnienie oraz otyłość.

W oferowanych profilach badań analizowanych jest 70 lub więcej produktów spożywczych. Najpopularniejsze produkty są wymienione z nazwy, a część produktów jest wymienionych i analizowanych w tzw. „pulach” (np. „pula przypraw”). Badanie igG na nietolerancję pokarmową obejmuje 98% najważniejszych klinicznie produktów (najpopularniejszych alergenów).

Wynik badania na nietolerancje pokarmowe zawiera szczegółowy raport z informacjami na temat charakteru i przyczyn dolegliwości. Na podstawie wyników badań ustalony jest plan diety rotacyjnej, z którego dowiadujemy się jakie produkty powinniśmy spożywać i w jakich odstępach dni w ciągu tygodnia. Wyniki stanowią podstawę do ustalenia indywidualnej diety.

PARAMETRY BADANIA

Nietolerancje Pokarmowe IgG-zależne na 69 produktów
Materiał do badania: krew z palca (włośniczkowa) lub krew żylna

Nietolerancje Pokarmowe IgG-zależne na 96 produktów
Materiał do badania: krew żylna

Nietolerancje Pokarmowe IgG-zależne na 216 produktów
Materiał do badania: krew żylna

Czas oczekiwania na wynik: ok. 2 - 3 tygodnie
Wykonanie analizy: Laboratorium Biovis’ Diagnostik (Niemcy)


Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej
Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe

Genom Sp. z o.o. Sp.k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

NIP 8992764241

Regon 361062910

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek   9:00 - 16:00