Nietolerancje Pokarmowe IgG-zależne

Nietolerancja pokarmowa może być wywoływana przez różne czynniki. Poza klasycznym rodzajem alergii pokarmowej zależnej od przeciwciał IgE, a także nietolerancji cukrów prostych (laktozy, fruktozy), coraz większe znaczenie dla medycyny ma badanie alergii IgG-zależnej. Nie chodzi tu alergię w klasycznym znaczeniu tego słowa, ale objawy przypominające alergię, powodowane wyrzutem histaminy po kontakcie z konkretnymi pokarmami. Objawy mogą ukazywać się kilka godzin, a nawet kilka dni po spożyciu alergenu, dlatego diagnoza jedynie na podstawie obserwacji objawów jest utrudniona i często trwa latami.

Koncepcja diagnostyczna polega na wykrywaniu możliwych przyczyn występujących alergii. Określenie żywności powodującej nietolerancję umożliwia wycofanie z jadłospisu konkretnych produktów spożywczych i rozpoczęcie terapii, polegającej na modyfikacji diety.

Przeciwciała IgG można podzielić na 4 podklasy. Podczas gdy podklasy IgG1, IgG2 i IgG3 dają informację o zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym, IgG4 informuje o reakcji związanej z alergenami. Frakcja IgG4 stanowi zwykle 3 - 5% wszystkich przeciwciał IgG, jednak w przypadku wystąpienia nietolerancji ich poziom może wzrosnąć do 50%. W przeciwieństwie do alergii IgE-zależnych, objawy alergii IgG4-zależnych pojawiają się z opóźnieniem – kilka godzin, a nawet kilka dni po kontakcie z alergenem.

Podwyższony poziom przeciwciał IgG zwykle jest związany ze zwiększoną przepuszczalnością jelitową (nieszczelną błoną śluzową jelit), przez którą przedostają się większe ilości alergenów. Powstałe przeciwciała, skierowane przeciw żywności, tworzą kompleksy z antygenami, które nie są możliwe do rozłożenia przez komórki układu immunologicznego (układ siateczkowy), co prowadzi do ich odkładania się w organach, a następnie do przewlekłego stanu zapalnego tych organów. Ponieważ przeciwciała IgG są odpowiedzialne za degranulację komórek tucznych, mogą być także odpowiedzialne za reakcje alergiczne typu wczesnego, czyli odpowiedzi w kilka minut po spożyciu żywności.

Nieokreślone dolegliwości skórne oraz żołądkowo-jelitowe są podstawą do podejrzewana alergii IgG-zależnych. Często są to również objawy takie jak zmęczenie, podatność na infekcje czy nadpobudliwość (w przypadku dzieci), nadciśnienie oraz otyłość.

W oferowanych profilach badań analizowanych jest 70 lub więcej produktów spożywczych. Najpopularniejsze produkty są wymienione z nazwy, a część produktów jest wymienionych i analizowanych w tzw. „pulach” (np. „pula przypraw”). Badanie obejmuje 98% najważniejszych klinicznie produktów (najpopularniejszych alergenów).

Wynik badania zawiera szczegółowy raport z informacjami na temat charakteru i przyczyn dolegliwości. Na podstawie wyników badań ustalony jest plan diety rotacyjnej, z którego dowiadujemy się jakie produkty powinniśmy spożywać i w jakich odstępach dni w ciągu tygodnia. Wyniki stanowią podstawę do ustalenia indywidualnej diety.

PARAMETRY BADANIA

Nietolerancje Pokarmowe IgG-zależne na 70 produktów
Materiał do badania: krew z palca (włośniczkowa) lub krew żylna

Nietolerancje Pokarmowe IgG-zależne na 90 produktów
Materiał do badania: krew żylna

Nietolerancje Pokarmowe IgG-zależne na 232 produktów
Materiał do badania: krew żylna

Czas oczekiwania na wynik: ok. 2 - 3 tygodnie
Wykonanie analizy: Laboratorium Biovis’ Diagnostik (Niemcy)

Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej

Listy Produktów Spożywczych Analizowanych w Poszczególnych Panelach

/pobierz plik/

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Przed rozpoczęciem zbiórki materiału

  • 4 dni przed pobraniem próbki krwi należy zaprzestać stosowania wszystkich leków na alergie oraz leków antyhistaminowych.
  • 1 dzień przed pobraniem próbki należy unikać spożywania alkoholu, a także spożywać wyłącznie lekkostrawne posiłki.

Uwaga! Lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi przerwanie przyjmowania leków przez określony okres czasu przed badaniem.

Osoby cierpiące na choroby krwiopochodne (np. zapalenie wątroby lub HIV), a także kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny wykonywać badań.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Testy alergii pokarmowej na immunoglobuliny G (IgG) poczyniły ogromne postępy od 2003 roku, kiedy Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii opublikowała oświadczenie, że „Pomiar swoistych przeciwciał IgG przeciwko żywności nie jest narzędziem diagnostycznym”.

Przydatność kliniczną badania IgG w szeregu chorób ilustruje wczesny artykuł opublikowany przez otolaryngologa, który stwierdził, że większość jego pacjentów uległa znacznej poprawie zdrowia po wyeliminowaniu żywności alergizującej, właśnie na podstawie testów alergii pokarmowej IgG.

Przydatność testów na opóźnioną alergię pokarmową IgG przy opracowywaniu niestandardowych diet eliminacyjnych została udokumentowana w badaniach naukowych. Wykonanie analizy specyficznych IgG dla powszechnie spożywanych pokarmów można rozważyć, gdy występują objawy przewlekłej alergii pokarmowej i leczenie zachowawcze zakończyło się niepowodzeniem.

Opóźniona alergia pokarmowa (IgG) najczęściej występuje u pacjentów atopowych, którzy również mają alergie wziewne. Opóźniona alergia pokarmowa jest podejrzewana u pacjentów z alergią z ujemnym wynikiem testu IgE RAST lub wyników testów skórnych, co może tłumaczyć ich objawy.

Wedle przeprowadzonych badań dieta eliminacyjna bądź rotacyjna celująca w pokarmy uczulające skutecznie zmniejsza objawy. Dwadzieścia pięć procent badanych miało objawy obezwładniające i osiągnęło poziom poprawy 80% lub wyższy, przy czym 20% osiągnęło poprawę 100%, a 50% uzyskało poprawę na poziomie 90% lub więcej. U wszystkich badanych pacjentów 71% z nich osiągnęło 75% lub wyższy poziom poprawy. Kompleksowa analiza historii medycznej jest ważna dla osiągnięcia takich wyników.

Szereg dodatkowych badań potwierdziło wartość kliniczną analizy przeciwciał IgG przy autyzmie, depresji dwubiegunowej, schizofrenii, migrenowych bólach głowy, astmie i otyłości.

Większość analiz IgG na całym świecie odbywa się przy użyciu tej samej techniki immunochemicznej.

Genom Sp. z o.o. Sp.k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

NIP 8992764241

Regon 361062910

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek -piątek 9.00 - 16.00