Układ nerwowy jest jednym z bardziej skomplikowanych systemów. Zapominając, że nie jest on wyizolowanym organem, skupiamy się tylko na jego centralnej części, czyli mózgu. A oprócz neuronów, mamy również ważne neuroprzekaźniki (aminy biogenne), które są chemicznymi nośnikami informacji, umożliwiającymi bicie serca, trawienie, sen, czy samokontrolę emocji. Neurotransmitery są jak wiadomości wysyłane pomiędzy systemem nerwowym, endokrynologicznym, odpornościowym i mięśniami. Neurotransmitery modyfikują sposób działania układu nerwowego w bardzo szerokim zakresie. Z jednej strony wiedza ta jest wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń - tak jak np., prekursory dopaminy w leczeniu choroby Parkinsona. A z drugiej strony tzw. pigułka gwałtu, która wykorzystywana jest przez przestępców, ponieważ zawarty w niej kwas gamma-hydroksymasłowy (pochodna GABA) hamuje czynność układu nerwowego, powodując zaburzenia pamięci i utratę kontroli.
Neurotransmitery dzielimy na dwie grupy: pobudzające i hamujące. Pobudzające stymulują mózg i ciało do działania, a hamujące działają uspokajająco, regulując aktywność neurotransmiterów pobudzających. Równowaga między neurotransmiterami pobudzającymi i hamującymi jest kluczem do optymalnego ich funkcjonowania. Na poziomy neuroprzekaźników mają wpływ różne czynniki, takie jak np.: dieta, styl życia, wysokie spożycie sodu, wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, czynność nerek, narażenie środowiskowe, infekcje, a także palenie papierosów. Wiele problemów z neuroprzekaźnikami wynika z nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. To właśnie w jelitach produkowane jest ponad 95% serotoniny, ale również dopamina, kwas glutaminowy, noradrenalina czy GABA. Występuje zatem ścisła korelacja między zdrowymi jelitami a równowagą neurotransmiterów. Niektóre bakterie, zasiedlające przewód pokarmowy, nie tylko ingerują w metabolizm neurotransmiterów, wywołując zachowania agresywne albo depresję, ale też „podszywają się” pod tkanki organizmu, generując cytokiny pobudzające układ nerwowy do działania, które, co prawda, są korzystne dla tych drobnoustrojów, ale nie dla organizmu człowieka. Stan zapalny jelit powoduje nadmierne wydzielanie neurotransmiterów i cytokin, co może nawet doprowadzić do neurodegeneracji mózgu.
Analiza amin neuro-biogennych w moczu (neuroprzekaźników) i ich metabolitów pozwala na nieinwazyjną ocenę metabolizmu neurotransmiterów. Badanie poziomu neuroprzekaźników zapewni możliwości terapeutyczne, które poprawią skuteczność kliniczną i ogólny stan zdrowia. Badanie poziomu GABA oraz amin neuro-biogennych w moczu odzwierciedla przede wszystkim aktywność obwodowego i jelitowego układu nerwowego.
Powiązania między poziomami neuroprzekaźników w moczu a problemami zdrowotnymi, zostały udokumentowane w literaturze naukowej i mogą dostarczyć cennych informacji w ramach kompleksowej oceny stanu zdrowia. Poziom neurotransmiterów powiązano z problemami poznawczymi, wahaniami nastroju, przemęczeniem, trudnościami ze snem czy uzależnieniami. Badanie jest również szczególnie ważne przy diagnostyce i terapii zaburzeń rozwojowych, depresji i chorobie Parkinsona.
PARAMETRY BADANIA
1. Neurotransmitery Panel Podstawowy
Zakres badania:
adrenalina, noradrenalina, dopamina, serotonina, stosunek noradrenaliny/adrenaliny, kreatynina.
2. Neurotransmitery Panel Rozszerzony
Zakres badania:
adrenalina, noradrenalina, dopamina, serotonina, GABA, glutaminian, stosunek noradrenaliny/adrenaliny, kreatynina.
3. Neurotransmitery Hamujące
Zakres badania:
serotonina, GABA, kreatynina.
4. Aminy Neuro-biogenne Panel Podstawowy
Zakres badania:
dopamina, adrenalina, noradrenalina, serotonina, GABA, glutaminian, glicyna, histamina, fenyloetyloamina (PEA), stosunek noradrenaliny/adrenaliny, kreatynina.
5. Aminy Neuro-biogenne Panel Rozszerzony
Zakres badania:
dopamina, adrenalina, noradrenalina, serotonina, GABA, glutaminian, glicyna, histamina, fenyloetyloamina (PEA), kwas 3,4-dihydroksyfenylooctowy (DOPAC), 3-metoksytyramina (3-MT), kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA), metanefryna, normetanefryna, tauryna, tryptamina, tyramina, tyrozyna stosunek noradrenaliny/adrenaliny, kreatynina.
Wykonanie analizy (pkt. 1, 2 i 3): Laboratorium Biovis’ Diagnostik (Niemcy)
Wykonanie analizy (pkt. 4 i 5): Laboratorium Doctor’s Data (USA)
Materiał do badania: 24-godzinna zbiórka moczu lub pierwszy mocz poranny (FMV) lub drugi mocz poranny (SMV)
Czas oczekiwania na wynik: ok. 3 tygodnie
Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej
Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe