Neurotransmitery i Aminy Neuro-Biognenne

Układ nerwowy jest jednym z bardziej skomplikowanych systemów. Zapominając, że nie jest on wyizolowanym organem, skupiamy się tylko na jego centralnej części, czyli mózgu. A oprócz neuronów, mamy również ważne neuroprzekaźniki (aminy biogenne), które są chemicznymi nośnikami informacji, umożliwiającymi bicie serca, trawienie, sen, czy samokontrolę emocji. Neurotransmitery są jak wiadomości wysyłane pomiędzy systemem nerwowym, endokrynologicznym, odpornościowym i mięśniami. Neurotransmitery modyfikują sposób działania układu nerwowego w bardzo szerokim zakresie. Z jednej strony wiedza ta jest wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń - tak jak np., prekursory dopaminy w leczeniu choroby Parkinsona. A z drugiej strony tzw. pigułka gwałtu, która wykorzystywana jest przez przestępców, ponieważ zawarty w niej kwas gamma-hydroksymasłowy (pochodna GABA) hamuje czynność układu nerwowego, powodując zaburzenia pamięci i  utratę kontroli.

Neurotransmitery dzielimy na dwie grupy: pobudzające i hamujące. Pobudzające stymulują mózg i ciało do działania, a hamujące działają uspokajająco, regulując aktywność neurotransmiterów pobudzających. Równowaga między nimi jest kluczem do optymalnego ich funkcjonowania. Na poziomy neuroprzekaźników mają wpływ różne czynniki, takie jak np.: dieta, styl życia, wysokie spożycie sodu, wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, czynność nerek, narażenie środowiskowe, infekcje, a także palenie papierosów. Wiele problemów z neuroprzekaźnikami wynika z nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. To właśnie w jelitach produkowane jest ponad 95% serotoniny, ale również dopamina, kwas glutaminowy, noradrenalina czy GABA. Występuje zatem ścisła korelacja między zdrowymi jelitami a równowagą neurotransmiterów. Niektóre bakterie, zasiedlające przewód pokarmowy, nie tylko ingerują w metabolizm neurotransmiterów wywołując zachowania agresywne albo depresję, ale też „podszywają się„ pod tkanki organizmu, generując cytokiny pobudzające układ nerwowy do działania, które, co prawda, są korzystne dla tych drobnoustrojów, ale nie dla organizmu człowieka. Stan zapalny jelit powoduje nadmierne wydzielanie neurotransmiterów i cytokin, co może nawet doprowadzić  do neurodegeneracji mózgu.

Analiza amin neuro-biogennych w moczu (neuroprzekaźników) i ich metabolitów pozwala na nieinwazyjną ocenę metabolizmu neuroprzekaźników. Wykonanie analizy zapewni możliwości terapeutyczne, które poprawią skuteczność kliniczną i ogólny stan zdrowia. Poziom amin neuro-biogennych w moczu odzwierciedla przede wszystkim aktywność obwodowego i jelitowego układu nerwowego.

Powiązania między poziomami neuroprzekaźników w moczu a problemami zdrowotnymi, zostały udokumentowane w literaturze naukowej i mogą dostarczyć cennych informacji w ramach kompleksowej oceny stanu zdrowia. Poziom neurotransmiterów powiązano z problemami poznawczymi, wahaniami nastroju, przemęczeniem, trudnościami ze snem czy uzależnieniami. Badanie jest również szczególnie ważne przy diagnostyce i terapii zaburzeń  rozwojowych, depresji i chorobie Parkinsona.

 

PARAMETRY BADANIA

1. Neurotransmitery Panel Podstawowy

Zakres badania:

adrenalina, noradrenalina, dopamina, serotonina, stosunek noradrenaliny/adrenaliny, kreatynina.

2. Neurotransmitery Panel Rozszerzony

Zakres badania:

adrenalina, noradrenalina, dopamina, serotonina, GABA, glutaminian, stosunek noradrenaliny/adrenaliny, kreatynina.

3. Neurotransmitery Hamujące

Zakres badania:

serotonina, GABA, kreatynina.

4. Aminy Neuro-biogenne Panel Podstawowy

Zakres badania:

dopamina, adrenalina, noradrenalina, serotonina, GABA, glutaminian, glicyna, histamina, fenyloetyloamina (PEA), stosunek noradrenaliny/adrenaliny, kreatynina.

5. Aminy Neuro-biogenne Panel Rozszerzony

Zakres badania:

dopamina, adrenalina, noradrenalina, serotonina, GABA, glutaminian, glicyna, histamina, fenyloetyloamina (PEA), kwas 3,4-dihydroksyfenylooctowy (DOPAC), 3-metoksytyramina (3-MT), kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA), metanefryna, normetanefryna, tauryna, tryptamina, tyramina, tyrozyna stosunek noradrenaliny/adrenaliny, kreatynina.

 

Wykonanie analizy (pkt. 1, 2 i 3): Laboratorium Biovis’ Diagnostik (Niemcy)

Wykonanie analizy (pkt. 4 i 5): Laboratorium Doctor’s Data (USA)

Materiał do badania: 24-godzinna zbiórka moczu lub pierwszy mocz poranny (FMV) lub drugi mocz poranny (SMV)

Czas oczekiwania na wynik: ok. 3 tygodnie

Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej

 

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Przed rozpoczęciem zbiórki materiału do badania Neurotransmiterów:

2 tygodnie przed pobraniem materiału do badania

należy przerwać stosowanie antybiotykoterapii.

3 dni przed pobraniem materiału do badania

nie należy spożywać witaminy C (również w suplementach), a także surowych i suszonych owoców oraz warzyw (w tym również soków owocowych i warzywnych).

1 dzień przed pobraniem materiału do badania

nie należy spożywać zbyt dużych ilości płynów (aby nie rozwodnić moczu).

Aby test był reprezentatywny, nerki pacjenta powinny pracować prawidłowo.

Nietypowe płyny w moczu (np. krew), picie niewspółmiernie dużych ilości płynów albo spożycie środków moczopędnych może mieć wpływ na wynik testu.

Kobiety nie powinny pobierać próbki podczas menstruacji.

 

Przed rozpoczęciem zbiórki materiału do badania Amin Neuro-Biogennych:

2 dni przed pobraniem materiału do badania

nie należy spożywać: awokado, bakłażanów, pomidorów, bananów, melonów, ananasów, grejpfrów, śliwek, orzechów, masła orzechowego, wina, sera, ryżu i czekolady. Jeśli to możliwe, należy odstawić leki i suplementy diety.

1 dzień przed pobraniem materiału do badania

należy unikać forsownych ćwiczeń, alkoholu, kawy, herbaty i napojów zawierających kofeinę, tytoniu lub produktów nikotynowych. 

W dniu pobrania materiału

Nie należy spożywać suplementów diety, leków, w tym stosowanych w chorobach alergicznych, regulujących sen i nastrój, przeciwbólowych, przeciw stanom zapalnym, a także antybiotyków.

Zarówno dzień przed, jak i w dniu zbiórki materiału, należy spożywać regularną dietę zawierającą białko.

Kobiety nie powinny pobierać próbki podczas menstruacji.

Przerwanie stosowania jakiegokolwiek leku powinno przebiegać pod opieką lekarza.

 

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Analiza amin neuro-biogennych w moczu (neuroprzekaźników) i ich metabolitów, pozwala na nieinwazyjną ocenę ich  metabolizmu. Wykonanie analizy zapewni możliwości terapeutyczne, które poprawią skuteczność kliniczną i ogólny stan zdrowia. Przegląd aktualnej literatury naukowej pokazuje, jak w praktyce klinicznej można zastosować analizę amin neuro-biogennych:

 • Testy Funkcjonalne
  Neuro-biogenny metabolizm amin może przebiegać za pośrednictwem różnych enzymów, w tym katecholo-O-metylotransferazy (COMT) i monoaminooksydazy (MAO). Wzorce neuroprzekaźników i ich metabolitów mogą dostarczyć funkcjonalnych informacji o tych dwóch ważnych enzymach.
  Zaburzenia Równowagi
 • Badania wskazują, że analiza poziomu amin neuro-biogennych w moczu może korelować z chorobami neurologicznymi, takimi jak depresja i Zespół Stresu Pourazowego (PTSD).
  Skuteczność Wdrożonej Terapii
 • Niektóre aminy neuro-biogenne, takie jak serotonina, ulegają modyfikacji  poprzez dodanie prekursorów neuroprzekaźników, takich jak 5-hydroksytryptofan (5-HTP). Te zmiany mogą być widoczne w moczu.
  Ocena Ryzyka
 • Badania sugerują również rozpatrywanie zmian poziomu serotoniny, dopaminy i glutaminianu w moczu, jako biomarkerów toksykologii neurobehawioralnej (objawy wynikające z narażenia środowiskowego na substancje i pierwiastki toksyczne).

Neuroprzekaźniki lub „aminy biogenne” są wydzielane z neuronów pre-synaptycznych do synapsy między komórkami nerwowymi, aby stymulować receptory na neuronach postsynaptycznych. Wszystkie neuroprzekaźniki są produkowane z niezbędnych (egzogennych) aminokwasów aromatycznych. W metabolizmie neuroprzekaźników mogą pośredniczyć różne enzymy, ulegające różnej ekspresji, w całym organizmie. Poziomy neuroprzekaźników i metabolitów mogą mieć różne źródła. Poziom amin neuro-biogennych w moczu odzwierciedla przede wszystkim aktywność obwodowego i jelitowego układu nerwowego. Szacuje się, że do 20% metabolitów neuroprzekaźników w moczu pochodzi z OUN (Ośrodkowego Układu Nerwowego).

Niedobory kofaktorów odżywczych (witamin, minerałów) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania enzymów może zmniejszać działanie enzymów i poziom neuroprzekaźników. Receptory neuroprzekaźników i enzymy metaboliczne mogą podlegać mutacjom i polimorfizmom pojedynczego nukleotydu (SNP), które mogą wpływać na działanie receptora lub enzymu. Prawidłowa funkcja receptora neuroprzekaźnika jest również niezbędna do normalnej aktywności neuroprzekaźnika. Na poziomy neuroprzekaźników może wpływać dieta, styl życia i inne warunki zdrowotne, takie jak: wysokie spożycie sodu, wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, czynność nerek, narażenie środowiskowe, infekcje, immunologia jelita, flora jelitowa.

Aminy neuro-biogenne w moczu zapewniają ogólną ocenę zdolności organizmu do syntezy i metabolizowania neuroprzekaźników, które muszą występować zarówno w obwodowym układzie nerwowym, jak i za barierą krew-mózg (BBB). Niektóre substancje powstające w jelicie pokonują barierę krew – mózg, zmieniając nasze zdolności poznawcze, a nawet modulując nastrój i samopoczucie. Zmiany poziomów neuroprzekaźników mogą wynikać z różnych stanów, w tym zaburzeń metabolicznych, zaburzeń nastroju/ zachowania, narażenia środowiskowego lub (rzadko) obecności niektórych nowotworów. Ocena neuroprzekaźników może zapewnić większą jasność co do stanu zdrowia i funkcjonowania organizmu.

Analiza amin neuro-biogennych w moczu jest nieinwazyjnym sposobem oceny syntezy i metabolizmu cząsteczek neuroprzekaźników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Informacje uzyskane dzięki testom neuroprzekaźników mogą zapewnić i zindywidualizować możliwości terapeutyczne, poprawić koncentrację, zdolności intelektualne, inteligencję emocjonalną  i ogólny stan zdrowia. Powiązania między poziomami neuroprzekaźników w moczu a stanem zdrowia zostały bardzo obszernie udokumentowane w literaturze naukowej i mogą dostarczyć cennych informacji w ramach kompleksowej oceny stanu zdrowia.

Genom Sp. z o.o. Sp.k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

NIP 8992764241

Regon 361062910

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek -piątek 9.00 - 16.00