Neurotransmitery i Aminy Neuro-Biogenne

Układ nerwowy jest jednym z bardziej skomplikowanych systemów. Zapominając, że nie jest on wyizolowanym organem, skupiamy się tylko na jego centralnej części, czyli mózgu. A oprócz neuronów, mamy również ważne neuroprzekaźniki (aminy biogenne), które są chemicznymi nośnikami informacji, umożliwiającymi bicie serca, trawienie, sen, czy samokontrolę emocji. Neurotransmitery są jak wiadomości wysyłane pomiędzy systemem nerwowym, endokrynologicznym, odpornościowym i mięśniami. Neurotransmitery modyfikują sposób działania układu nerwowego w bardzo szerokim zakresie. Z jednej strony wiedza ta jest wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń - tak jak np., prekursory dopaminy w leczeniu choroby Parkinsona. A z drugiej strony tzw. pigułka gwałtu, która wykorzystywana jest przez przestępców, ponieważ zawarty w niej kwas gamma-hydroksymasłowy (pochodna GABA) hamuje czynność układu nerwowego, powodując zaburzenia pamięci i  utratę kontroli.

Neurotransmitery dzielimy na dwie grupy: pobudzające i hamujące. Pobudzające stymulują mózg i ciało do działania, a hamujące działają uspokajająco, regulując aktywność neurotransmiterów pobudzających. Równowaga między neurotransmiterami pobudzającymi i hamującymi jest kluczem do optymalnego ich funkcjonowania. Na poziomy neuroprzekaźników mają wpływ różne czynniki, takie jak np.: dieta, styl życia, wysokie spożycie sodu, wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, czynność nerek, narażenie środowiskowe, infekcje, a także palenie papierosów. Wiele problemów z neuroprzekaźnikami wynika z nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. To właśnie w jelitach produkowane jest ponad 95% serotoniny, ale również dopamina, kwas glutaminowy, noradrenalina czy GABA. Występuje zatem ścisła korelacja między zdrowymi jelitami a równowagą neurotransmiterów. Niektóre bakterie, zasiedlające przewód pokarmowy, nie tylko ingerują w metabolizm neurotransmiterów, wywołując zachowania agresywne albo depresję, ale też „podszywają się” pod tkanki organizmu, generując cytokiny pobudzające układ nerwowy do działania, które, co prawda, są korzystne dla tych drobnoustrojów, ale nie dla organizmu człowieka. Stan zapalny jelit powoduje nadmierne wydzielanie neurotransmiterów i cytokin, co może nawet doprowadzić  do neurodegeneracji mózgu.

Analiza amin neuro-biogennych w moczu (neuroprzekaźników) i ich metabolitów pozwala na nieinwazyjną ocenę metabolizmu neurotransmiterów. Badanie poziomu neuroprzekaźników zapewni możliwości terapeutyczne, które poprawią skuteczność kliniczną i ogólny stan zdrowia. Badanie poziomu GABA oraz amin neuro-biogennych w moczu odzwierciedla przede wszystkim aktywność obwodowego i jelitowego układu nerwowego.

Powiązania między poziomami neuroprzekaźników w moczu a problemami zdrowotnymi, zostały udokumentowane w literaturze naukowej i mogą dostarczyć cennych informacji w ramach kompleksowej oceny stanu zdrowia. Poziom neurotransmiterów powiązano z problemami poznawczymi, wahaniami nastroju, przemęczeniem, trudnościami ze snem czy uzależnieniami. Badanie jest również szczególnie ważne przy diagnostyce i terapii zaburzeń  rozwojowych, depresji i chorobie Parkinsona.

 

Neurotransmitery

Materiał do badania: 24-godzinna zbiórka moczu lub pierwszy mocz poranny (FMV) lub drugi mocz poranny (SMV)
Czas oczekiwania na wynik: ok. 3 tygodnie
Wykonanie analizy: Laboratorium Biovis' Diagnostik (Niemcy)

 

Aminy Neuro-biogenne

Materiał do badania: 24-godzinna zbiórka moczu lub pierwszy mocz poranny (FMV) lub drugi mocz poranny (SMV)
Czas oczekiwania na wynik: ok. 3 tygodnie
Wykonanie analizy: Laboratorium Doctor’s Data (USA)

 

Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej
Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe

Profil Przeciwciał Streptococcus

Test ma na celu wykrycie przeciwciał skierowanych przeciwko Streptococcus: AntyDNAzy B oraz poziomu Antystreptolizyny (ASO). Wysoki poziom przeciwciał streptokokowych jest często powiązany z chorobami autoimmunologicznymi: gorączką reumatyczną (zapalenie serca), kłębuszkowym zapaleniem nerek, zapaleniem stawów oraz zaburzeniami neuropsychiatrycznymi, takimi jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, autyzm, całościowe zaburzenia rozwoju, ADHD, anoreksja, depresja i zaburzenia tikowe. Symptomy tych zaburzeń zazwyczaj zmniejszają się w wyniku terapii.
Terapia jest kierowana na zmniejszenie infekcji streptokokowej przez zastosowanie antybiotyków i/lub zredukowanie poziomu przeciwciał przez dożylne podawanie gamma globuliny. Podwyższenie poziomu któregokolwiek z tych przeciwciał (antystreptokokowej DNAzy B lub antystreptolizyny O) wskazuje na znaczne zaburzenia immunologiczne, których leczenie może prowadzić do poprawy objawów klinicznych.

Badanie jest kluczowe w diagnostyce PANDAS (Autoimmunologiczny Pediatryczny Zespół Zaburzeń Neuropsychiatrycznych). Zespół PANDAS to choroba powstała w następstwie infekcji paciorkowców z grupy A, charakteryzująca się ostrym zaburzeniem neuropsychiatrycznym u dzieci, która swoimi objawami przypomina autyzm. Cechuje ją nagłe pojawienie się ostrych zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i/lub tików.

 

Materiał do badania: krew
Czas oczekiwania na wynik: ok. 3 - 4 tygodni
Wykonanie analizy: Laboratorium The Great Plains (USA)

Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej
Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe

Profil Dzienny Kortyzolu

Sytuacje stresowe występują z powodu braku równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a zdolnością do radzenia sobie, co jest postrzegane jako zagrożenie. Przyczyny stresu mogą być wywoływane przez pracę (stres w pracy, presja na osiągi oraz bycie pod presją terminów) oraz środowisko społeczne (strach egzystencjalny, problemy w związkach, presja i problemy w szkole). Również czynniki fizyczne, takie jak ból czy urazy mogą wywoływać stres. Nasz organizm posiada mechanizmy neuroendokrynne w celu radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Hormon wydzielany w stresie – kortyzol

Kortyzol to najważniejszy hormonem stresu – wydzielany jest on przez nadnercza w przypadku psychicznego lub fizycznego stresu.

Poziom kortyzolu – norma

Kortyzol jest wytwarzany głównie w drugiej połowie nocy i jest dostępny rano między godziną 7 a 8. Podczas dnia poziom kortyzolu znacząco spada – wieczorem pozostaje tylko około 10% porannego kortyzolu.

Hormony stresu są odpowiedzialne za przystosowanie ciała do ciężkiego lub permanentnego stresu. Kortyzol aktywuje metabolizm i dostarcza energii, gdy jest to potrzebne. By to osiągnąć, kortyzol promuje dostarczanie cukru do krwi i lipidów, zmienia warunki reakcji psychicznych oraz w znacznym stopniu ingeruje w obronę immunologiczną.

Kiedy badać kortyzol?

Pod wpływem stresu, zmierzony poziom kortyzolu wzrasta. Oznaczane są wartości powyżej normy. W przypadku długotrwałych sytuacji stresowych, zapas kortyzolu jest coraz bardziej wyczerpywany aż w końcu wydzielanie kortyzolu jest niewystarczające. Może to prowadzić do syndromu wypalenia, przewlekłego wyczerpania wraz z złym samopoczuciem, które pojawia się gry poranna wartość kortyzolu (8:00) lub wszystkie trzy wartości są znacznie poniżej normy.

Badanie na poziom kortyzolu zalecane jest w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie o zbyt dużej lub niedostatecznej produkcji tego hormonu. Badanie poziomu hormonu stresu może przyczynić się przy diagnostyce niedoczynności nadnerczy, problemów z przysadką mózgową lub innych nieprawidłowości oraz chorób.

 

WARIANTY BADAŃ

Profil Dzienny Kortyzolu

Badanie poziomu kortyzolu ze śliny zawiera ocenę funkcji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), bazując na pomiarach kortyzolu, przy użyciu pobranych odpowiednio w czasie. Kortyzol ze śliny jest łatwą, nieinwazyjną metodą pomiaru niezwiązanego, biologicznie aktywnego poziomu hormonu macierzystego. Raport oferuje łatwą do interpretacji grafikę, która przedstawia wyniki naturalnego rytmu dobowego.

Profil Dzienny Kortyzolu + DHEA

Dehydroepiandrosteron (DHEA) jest najliczniej krążącym hormonem steroidowym w organizmie. Jest wytwarzany i wydzielany w korze nadnerczy i może być wytwarzany w mózgu jako neurosteroid. DHEA można przekształcić w szlaku steroidogennym, tworząc androgeny i estrogeny. Stężenia DHEA, według badań, osiągają szczyt w wieku około 25 lat, a następnie stale spadają w ciągu następnych dziesięcioleci. DHEA ma wiele działań neurobiologicznych, takich jak neuroprotekcja - blokowanie efektów neurotoksycznych i wspieranie neurogenezy. DHEA może również wpływać na apoptozę i syntezę katecholamin. Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne i może chronić przed działaniem neurotoksycznym kortykosteronu.

Materiał do badania: ślina
Czas oczekiwania na wynik: ok. 2 - 3 tygodnie
Wykonanie analizy: Laboratorium Biovis' Diagnostik (Niemcy)

Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej
Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe

Profil Metylacji SAM/SAH

Metabolizm metioniny ma kluczowe znaczenie w procesie metylacji DNA białek i neuroprzekaźników.

Nieprawidłowy metabolizm metioniny może wystąpić u każdego, w każdym wieku i może wiązać się z licznymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym chorobami układu krążenia i nowotworami.

Profil Metylacji dostarcza funkcjonalnej oceny fenotypowej ekspresji powszechnych SNP (MTHFR, MS, CBS) poprzez ocenę poziomów metioniny, cysteiny, SAM, SAH, homocysteiny i cystationiny w osoczu. Analiza zawiera również informacje nt. tzw. „wskaźnika metylacji”, czyli wzajemnej relacji SAM do SAH.

Wyniki testu mogą ułatwić odpowiednie zindywidualizowanie terapii w celu poprawy lub normalizacji metabolizmu metioniny oraz złagodzenia lub zapobiegnięcia niekorzystnym konsekwencjom nieodpowiedniej zdolności do metylacji i/lub transsulfuracji.

 

Materiał do badania: plasma (osocze)
Czas oczekiwania na wynik: 2 tygodnie 
Wykonanie analizy: Laboratorium Doctor's Data (USA)

Terminy wysyłek zbiorowych udostępnione zostały na Stronie Głównej
Cennik proponowanych badań udostępniamy na zapytanie mailowe

Obserwuj Genom w mediach społecznościowych

Genom Sp. z o.o. Sp. k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek   9:00 - 16:00