Depresja

Wg WHO - Światowej Organizacji Zdrowia, depresja stanowi istotny i rozpowszechniający się problem zdrowotny.

Intensywność zaburzeń psychicznych w depresji znacznie przewyższa występujące na co dzień reakcje nastroju albo stany emocjonalne. Schorzeniu temu często towarzyszy stygmatyzacja, co znacznie utrudnia właściwe rozpoznanie i leczenie. 

Ciągłe napięcie nerwowe „zżera” stopniowo rezerwy energetyczne naszego organizmu i prowadzi do licznych schorzeń, szczególnie tzw. „cywilizacyjnych”.

Nieleczona depresja może prowadzić do myśli i prób samobójczych.

Zaburzenia depresyjne bardzo często występują równocześnie z chorobami somatycznymi, takimi jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz choroby neurologiczne. Nie ustalono jednak, czy depresja jest przyczyną, czy też skutkiem tych chorób (osoby z obniżonym nastrojem mają obniżoną odporność i są bardziej narażone na infekcje). Depresja może być uwarunkowana biologicznie (np. wynikać z zaburzeń w produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina, niedoborem kofaktorów niezbędnych do syntezy) lub wywołana przez bardzo stresującą sytuacją życiową, wypaleniem (burn out), uwarunkowaniami genetycznymi. Może ona być również wywołana przez skutki uboczne leków.

Depresje najczęściej leczy się farmakologicznie i/lub psychoterapią, co najczęściej nie oznacza zdefiniowanie biologicznych przyczyn depresji.

Wpływ na nasz nastrój mają przede wszystkim neuroprzekaźniki, wpływające na nasz nastrój i nasz układ nerwowy. Decydujące znaczenie mają takie powiązane z ich wytwarzaniem i metabolizmem kofaktory, jak mikropierwiastki, aminokwasy, niektóre witaminy, uwarunkowania genetyczne oraz ogólny stan równowagi biochemicznej organizmu człowieka

Dlatego niezbędna jest obiektywna ocena poziomu GABA, którą zapewnia tylko analiza neuroprzekaźników.

 

Nasza propozycja badań związanych bezpośrednio z depresją:

1) Neurotransmitery

Określają poziom i ewentualne niedobory najważniejszych dla nastroju i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego neuroprzekaźników – serotoniny, dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny, GABA, glutaminianu.

2) Profil Dzienny Kortyzolu (+ DHEA u mężczyzn)

Kortyzol jest hormonem stresu. Rano potrzebujemy go dużo, potem coraz mniej. Nieprawidłowy przebieg dziennej krzywej wskazuje między innymi na syndrom wypalenia.

3) OAT

Profil metaboliczny, który nie tylko pozwala określić indywidualne zapotrzebowanie na mikrosubstancje odżywcze, ale też pokazuje, w którym miejscu zaburzony jest metabolizm neuroprzekaźników.

4) Panel Metylacji DNA

Wskazuje na genetyczne uwarunkowania związane z procesami metylacji, które mają między innymi wpływ na podatność na zaburzenia nastroju.

5) Analiza Pierwiastkowa

  1. Analiza Pierwiastkowa z Erytrocytów (abbr. RBC Elements)  (Doctor's Data)
  2. Analiza Pierwiastkowa z Pełnej Krwi (BioVis' Diagnostik)
  3. Analiza z Erytrocytów (BioVis' Diagnostik)

Powyższe analizy odzwierciedlają poziom pierwiastków wewnątrzkomórkowych, gdyż to one odgrywają istotną rolę w procesach metabolicznych neuroprzekaźników.

 

Przykład: w sytuacji, kiedy farmakoterapia depresji i zaburzeń nastroju jest nieskuteczna, często jest to spowodowane niewłaściwym poziomem niektórych pierwiastków. Analizy pierwiastkowe są wtedy niezbędne.
 

Przykład: Receptor GPR39 (zależny od cynku) i jego udział w procesach fizjologicznych i powstawaniu patologii:

Figure 1 Źródło:  The Zinc-Sensing Receptor GPR39 in Physiology and as a Pharmacological Target

Anna Laitakari 1, Lingzhi Liu 1,2, Thomas M. Frimurer 1 and Birgitte Holst 1,2,*

Podsumowując,

bez obiektywnej oceny stanu neuroprzekaźników nie można ocenić, czego potrzebuje nasz organizm, aby być w dobrej formie – psychicznej i fizycznej, albo tę formę odzyskać. Odpowiednie badanie da wskazówki, jak najskuteczniej poprawić nastrój i skutecznie wpłynąć na naszą sytuację życiową.

Obserwuj Genom w mediach społecznościowych

Genom Sp. z o.o. Sp. k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek   9:00 - 16:00