Chelatacja

Chelatacja to metoda (proces) mająca na celu usunięcie metali ciężkich z organizmu.

Mimo wielu wątpliwości stosowana jest u osób po aktualnej ekspozycji bądź z podejrzeniem przewlekłego obciążenia metalami ciężkimi takimi jak: ołów, rtęć i arsen. Dość często problem ten dotyczy osób z zaburzeniami rozwoju.

Obecnie publikowane są również doniesienia o jej skuteczności w przypadku miażdżycy (EDTA), a dokładnie stosuje się ją w celu rozpuszczenia blaszki miażdżycowej, której przyczyną tworzenia jest odkładanie się wapnia w układzie krwionośnym.

Podwyższony poziom metali ciężkich może wywoływać szereg specyficznych objawów, takich jak problemy z koncentracją, powtarzanie pewnych zachowań czy zaburzenia neurologiczne.

Objawy te często obserwuje się m.in. w autyzmie, jako, że jedną z przyczyn autyzmu i innych zaburzeń rozwojowych, jest obniżona zdolność do detoksykacji zarówno metali ciężkich, jak i innych obciążeń środowiskowych.

Chelatację przeprowadza się poprzez zastosowanie dożylnych bądź doustnych preparatów. Najczęściej przyjmowane to: EDTA, DMPS, DMSA i kwas alfa-liponowy (ALA). 

Chelatacja jako metoda stosowana przy odtruwaniu organizmu po ekspozycji na metale ciężkie powinna być przeprowadzana w kontrolowanych warunkach, monitorowana odpowiednią ilością badań, pod opieką lekarza. Przeciwwskazaniem do jej wprowadzenia są choroby nerek, wątroby, jelit oraz serca. Nie należy zapominać, że najbardziej właściwym sposobem pozbycia się metali ciężkich / pierwiastków toksycznych jest systematyczna odbudowa układu detoksykacji.

W procesie chelatacji, najczęściej wykorzystuje się protokół Andy Cutlera. Jednak pomimo stosowania w nim dawek minimalnych, niezbędne jest wcześniejsze sprawdzenie stanu jelit, nerek i wątroby, a następnie w razie potrzeby, przeprowadzenie odpowiedniej terapii. Prowadzenie chelatacji przy czynnych stanach zapalnych i nasilonej grzybicy ogólnosystemowej nie rokuje dobrych efektów chelatacji.

Zapraszamy do skorzystania z naszego ponad osiemnastoletniego doświadczenia w doborze odpowiednich  badań! Zbyt wczesne rozpoczęcie chelatacji wiąże się z dużym ryzykiem, a popularnie stosowane badania nie zawsze przynoszą potrzebne informacje.

 

Środki chelatujące

 

EDTA – kwas wersenowy – chemiczny związek organiczny. Posiada wysoką zdolność do wiązania jonów metali. Związek ten nie jest przyswajany przez organizm. Łącząc się z metalami ciężkimi jest całkowicie wydalany przez nerki.

 

DMSA – kwas dimerkaptobursztynowy – chelator, który często jest wykorzystywany jako środek odtruwający przy obciążeniu rtęcią i ołowiem. Związek ten po podaniu nie przekracza bariery krew-mózg.

 

DMPS - kwas dimerkaptopropanosulfonowy – chelator, który również nie przekracza bariery krew-mózg. Stosowanie go wiąże się z niskim ryzykiem skutków bocznych. Jednakże jest to preparat o ograniczonej dostępności.

 

ALA – kwas alfa-liponowy czy alfa-linolenowy?

 

Nie należy mylić ALA z ALA

 

Tak się niefortunnie składa, że skrótem ALA oznaczone są dwa zupełnie różne kwasy tłuszczowe:

  1. kwas alfa-liponowy to substancja, która przekracza barierę krew-mózg. Po spożyciu jest bardzo szybko usuwany z organizmu. Na rynku dostępne są dwie formy preparatu: R-ALA i S-ALA. Kwas ten zawiera  dwa atomy siarki i jest skutecznym eliminatorem wolnych rodników i chelatorem.
  2. Kwas alfa-linolenowy to nienasycony kwas tłuszczowy, który należy do grupy Omega-3. W bardzo niewielkich ilościach może przekształcać się w organizmie do kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Jego spożywanie obniża ryzyko zawału albo choroby wieńcowej.

 

Ze względu na fakt, że skrótem ALA oznaczamy zarówno kwas alfa-liponowy jak i kwas alfa-linolenowy, bywa że często związki te są mylone. Przed zakupem właściwego preparatu z oznaczeniem ALA należy dokładnie poznać jego skład, aby nie dopuścić do pomyłki.

 

  1. Szczepańska H. i wsp.: Wpływ terapii chelatowej na wyniki badań wybranych parametrów laboratoryjnych, Sztuka Leczenia 2014, nr 3-4 str. 23-32.
  2. E. Dybkowska, Rola kwasów tłuszczowych w żywieniu i zdrowiu człowieka [w:] Znaczenie racjonalnego żywienia w edukacji zdrowotnej, red. A. Wolska-Adamczyk, WSIiZ, Warszawa 2015, s. 174.
  3. Escolar E. i wsp.: The effect of an EDTA-based chelation regimen on patients with diabetes mellitus and prior myocardial infarction in the Trial to Assess Chelation Therapy (TACT), Circ Cardiovasc Qual Outcomes. 2014 Jan; 7(1): 15–24.

 

Obserwuj Genom w mediach społecznościowych

Genom Sp. z o.o. Sp. k.

Al. Armii Krajowej 10B/3;  50-541 Wrocław 

Telefony:   stacj. (+48) 71 360 41 44;     kom. (+48) 515 064 756

E-mail info@genom.com.pl

Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek   9:00 - 16:00