Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, diagnozowanym zwykle we wczesnym dzieciństwie. Jest często określany jako zaburzenie spektralne, co oznacza, że objawy mogą być bardzo różnorodne.
Objawy te, to najczęściej izolacja społeczna, brak intencji komunikacyjnej, zaburzenia rozwoju mowy, zaburzenia nastroju, stereotypowe zachowania, może wystąpić także agresja i autoagresja. Zaburzenia występują w różnym nasileniu i w różnej kombinacji.
Choć dokładna przyczyna autyzmu nie jest znana, wiele z funkcjonujących teorii wiąże jego etiologię z wczesnymi uszkodzeniami neuropoznawczymi w mózgu. W patogenezie autyzmu mogą odgrywać rolę wzajemne oddziaływania takich czynników jak: dysfunkcje układu immunologicznego, nadmierne obciążenie wirusami, ekspozycja na substancje toksyczne, nieprawidłowości w układzie żołądkowo-jelitowym, czynniki dietetyczne, środowiskowe i uwarunkowania genetyczne.
Obecnie poznanych jest wiele mechanizmów biochemicznych mogących mieć wpływ na wystąpienie i zaostrzenie objawów choroby. Specjalistyczne badania laboratoryjne pomagają w zdiagnozowaniu różnego rodzaju zaburzeń związanych z autyzmem i są narzędziem w pracy lekarza potrzebnym dla stworzenia efektywnej i indywidualnej terapii.
Autyzm a układ trawienny – dzieci autystyczne często cierpią z powodu przewlekłych zaburzeń trawienia, które również wpływają na ich nastrój i zachowanie. Dodatkowo słaby stopień wchłaniania składników odżywczych (witaminy, minerały, aminokwasy) prowadzi do ich niedoboru, co skutkuje zmianami w metaboliźmie organizmu dziecka pogłębiając zaburzenia.
Autyzm a przepuszczalność jelita – wiele dzieci autystycznych cierpi na nadmierną przepuszczalność jelita, co zwiększa ekspozycję organizmu na toksyny, „uwrażliwia” układ immunologiczny na antygeny środowiskowe, powoduje występowanie alergi, nietolerancji pokarmowych, zasiedlanie patogennych bakterii.
Autyzm i zaburzenie poziomu pierwiastków w organizmie - ekspozycja na toksyny w postaci metali ciężkich, szczególnie w połączeniu z występującymi niedoborami składników odżywczych jest zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju neurologicznego u dzieci.
Autyzm a niezbędne kwasy tłuszczowe – stwierdzono, iż u pacjentów cierpiących na autyzm i inne pokrewne zaburzenia neuropsychiatryczne, występuje znaczne zaburzenie poziomu kwasów tłuszczowych w błonach komórkowych czerwonych ciałek krwi.
Autyzm a detoksykacja – niezdolność do prawidłowej detoksykacji szkodliwych związków chemicznych występujących w środowisku odgrywa bardzo dużą rolę w rozwoju i nasileniu objawów autyzmu.
Autyzm a poziom aminokwasów w organizmie - z aminokwasów wytwarzane są neuroprzekaźniki w mózgu, regulujące poziom nastroju i zachowanie.
Proponowane Badania
Pierwsze Kroki Diagnostyczne
Dalsze Kroki Diagnostyczne
Diagnostyka Zaburzeń Metabolizmu:
Diagnostyka Obciążeń Metalami Ciężkimi:
Badania Genetyczne:
Diagnostyka Obciążeń Toksynami Środowiskowymi:
UMÓW SIĘ NA KOSULTACJĘ!
Proponujemy Państwu możliwość konsultacji (tel. lub skype) obejmującą:
Konsultacji udziela specjalista zaburzeń rozwojowych
Alfa Aridani
Ośrodek Autyzmu i Innych Zaburzeń Rozwoju
Koordynator - mgr Alicja Badowska
Tel. +48 71 786 40 53
E-mail: info@alfa-aridani.com
www.alfa-aridani.com
Konsultacje: poniedziałek, środa, czwartek, w godz. 14.30 - 18.00